-89%

LG 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart OLED TV 55G3PSA (Black)
| Screen Size | 55 Inches |
| Brand | LG |
| Display Technology | OLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Built-In Speaker, Nvidia G Sync, Intelligent Voice Recognition, Flat, Pixel Dimming |
| Included Components | ‎1 OLED 4K TV, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Magic Remote, 2 Batteries, IR Blaster Cable, Power Cable |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, RF, Ethernet, HDMI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 24.5D x 122.2W x 75.7H Centimeters |
Description
- Resolution: 4K Ultra HD (3840x2160) | Refresh Rate: 120 hertz
- Connectivity: Wi-Fi (Built-in) | 4 HDMI ports to connect set top box, Blu Ray players, gaming console | 3 USB ports to connect hard drives and other USB devices | eARC | Bluetooth 5.0 | Optical | Ethernet
- Sound: 60 Watts Output | 4.2 Ch Speaker | Dolby Atmos | AI Sound Pro (Virtual Surround 9.1.2 up-mix) | Auto Volume Levelling | Bluetooth Surround Ready
- Smart TV Features: WebOS Smart TV, User Profiles | AI ThinQ | Built-in Alexa, Apple Airplay 2 & Homekit | Game Optimizer, G-Sync Compatible (Nvidia) | α9 AI Processor 4K Gen6 | 2 GB RAM + 16 GB Storage | Unlimited OTT App Support: Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Jio, Apple TV, SonyLIV, Discovery+, Zee5, Voot, Google Play Movies & TV, YuppTV, Youtube
- Display: 4K Ultra HD OLED Display | Cinema HDR | Pixel Dimming | Dolby Vision / HDR10 / HLG | AI Super Upscaling 4K | FILMMAKER MODE | AI Brightness Control
- Warranty Information: 1-Year LG India Standard Warranty on Product from the date of purchase (T&C Apply)








There are no reviews yet.