-79%

Samsung- (48 inches) 4K Ultra HD Smart Neo QLED TV QA48QN90CAKLXL (Carbon Silver)
| Screen Size | 48 Inches |
| Brand | Samsung |
| Display Technology | Neo QLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Special Feature | Smart TV Features : Built-in Voice Assistant, Far-Field Voice Interaction | Supported apps: Netflix, Prime Video, YouTube, etc., Screen mirroring, Universal Guide, Media Home, Tap View, Mobile Camera Support, Music Wall, AI Speaker, Easy Setup, App Casting, Wireless DeX, SmartThings, Smart Hub, IoT Sensor, Web Browser |
| Included Components | 1N LED TV, 1N Power Cord, 1N Remote Control, 2N Stand-Top, 1N OC,1 User Manual |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, USB, HDMI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 2.7D x 111.4W x 64.4H Centimeters |
Description
- Resolution : QLED | 4K Ultra HD (3840 x 2160) | Refresh Rate : 120 Hertz (Up to 144 Hertz)
- Connectivity : 4 HDMI ports to connect set top box or gaming console | 2 USB ports to connect hard drives or other USB devices | Ethernet | Wi-fi | Bluetooth
- Sound: 40W Output- 2.2CH | Powerful Speakers with Dolby Atmos | Q-Symphony | Woofer | Active Voice Amplifier | OTS Lite | Adaptive Sound+ | Dual Audio Support (Bluetooth) | Buds Auto Switch
- Smart TV Features : Built-in Voice Assistant | Far-Field Voice Interaction | Supported apps: Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |Screen mirroring |Universal Guide |Media Home | Tap View | Mobile Camera Support | Music Wall |AI Speaker |Easy Setup | App Casting | Wireless DeX | SmartThings | Smart Hub | IoT Sensor |Web Browser
- Display : 4K Ultra HD Smart Neo QLED Panel | Neural Quantum Processor 4K | 100% Colour Volume with Quantum Dot | Neo Quantum HDR | Quantum Matrix Technology | Wide Viewing Angle | Ultimate UHD Dimming | 3 Bezel-less | AI Upscale | Auto HDR Remastering | Motion Xcelerator Turbo+ | Real Depth Enhancer | Filmmaker Mode
- Warranty Information: 2 year comprehensive warranty on product (1 year standard warranty and 1 years extended warranty provided by the brand from the date of purchase)










There are no reviews yet.