Sony BRAVIA 8 Series 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD AI Smart OLED Google TV K-55XR80 (Black)
₹209,000.00 Original price was: ₹209,000.00.₹28,999.00Current price is: ₹28,999.00.
| Screen Size | 55 Inches |
| Brand | Sony |
| Display Technology | OLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Smart TV Features: Google TV | Watchlist | Google Assistance | Chromecast | Built In Mic | Game menu | ALLM/VRR/eARC (HDMI 2.1 Compatible) | Additional Features: Apple Airplay | Apple Homekit | Alexa | Bravia Cam Compatibility | Gesture Contro (With Cam)Smart TV Features: Google TV | Watchlist | Google Assistance | Chromecast | Built In Mic | Game menu | ALLM/VRR/eARC (HDMI 2.1 Compatible) | Additional Features: Apple Airplay | Apple Homekit | Alexa | Bravia Cam C… See more |
| Included Components | 1 OLED TV, 1 Warranty Card, 1 AC Power Cord, 1 Premium Eco Remote, 1 Quick Setup Guide |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 3.7D x 122.3W x 70.6H Centimeters |
Estimate delivery times: 5-7Â days (Domestic) INDIA
Return within 7-10 days of purchase. Duties & taxes are non-refundable.
Category: Smart TV
Description
Technical Details
| Brand | ‎Sony |
|---|---|
| Manufacturer | ‎SONY, Sony India Private Limited, Sony India Private Limited, A-18, Mohan Co-operative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi 110044, India , Toll Free: 1800-103-7799, Email: Sonyindia.care@ap.sony.com, Visit sonyindia.co.in for product recycling |
| Model | ‎K-55XR80 |
| Model Name | ‎K-55XR80 |
| Model Year | ‎2024 |
| Product Dimensions | ‎3.7 x 122.3 x 70.6 cm; 17.1 kg |
| Batteries | ‎1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | ‎K-55XR80 |
| Operating System | ‎Google TV |
| Hardware Interface | ‎Bluetooth, USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | ‎XR Processor |
| Tuner Technology | ‎DVB-T |
| Resolution | ‎4K |
| Compatible Devices | ‎Laptop, Gaming Console, Headphone, Smartphone, Speaker |
| Special Features | ‎Smart TV Features: Google TV | Watchlist | Google Assistance | Chromecast | Built In Mic | Game menu | ALLM/VRR/eARC (HDMI 2.1 Compatible) | Additional Features: Apple Airplay | Apple Homekit | Alexa | Bravia Cam Compatibility | Gesture Contro (With Cam) |
| Mounting Hardware | ‎1 OLED TV, 1 Warranty Card, 1 AC Power Cord, 1 Premium Eco Remote, 1 Quick Setup Guide |
| Number of items | ‎1 |
| Remote Control Description | ‎One Click Google Assistant | Youtube | Netflix | Youtube Music | Prime Video |
| Remote control technology | ‎IR, Bluetooth |
| Display Technology | ‎OLED |
| Standing screen display size | ‎55 Inches |
| Display Type | ‎4K HDR |
| Colour Screen | ‎Yes |
| Viewing Angle | ‎178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | ‎16:09 |
| Image contrast ratio | ‎4000:1 |
| Supported image types | ‎GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | ‎16:9 |
| Screen Resolution | ‎3840 x 2160 pixel |
| Resolution | ‎3840x2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | ‎HDMI |
| Audio output mode | ‎Surround |
| Supported audio formats | ‎mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | ‎Dolby Atmos |
| Speakers Maximum Output Power | ‎50 Watts |
| Audio Wattage | ‎50 Watts |
| Voltage | ‎240 Volts |
| Wattage | ‎351 Watts |
| Power Source | ‎AC |
| Battery Description | ‎Lithium-Ion |
| Batteries Included | ‎Yes |
| Batteries Required | ‎No |
| Refresh Rate | ‎120 Hz |
| Total USB ports | ‎2 |
| Connector Type | ‎Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Maximum Operating Distance | ‎6 Feet |
| Mounting Type | ‎Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | ‎178 Degrees |
| Media Format | ‎AVI, MPEG |
| Includes Rechargeable Battery | ‎Yes |
| Includes remote | ‎Yes |
| Supports Bluetooth Technology | ‎Yes |
| Manufacturer | ‎SONY |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎17 kg 100 g |
Additional information
Customer Review
| 5 star |
|
0% |
| 4 star |
|
0% |
| 3 star |
|
0% |
| 2 star |
|
0% |
| 1 star |
|
0% |
Review This Product
Be the first to review “Sony BRAVIA 8 Series 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD AI Smart OLED Google TV K-55XR80 (Black)” Cancel reply
Related Products
68% Off
Sony BRAVIA 80 cm (32 inches) HD Ready Smart LED Google TV KD-32W835 (Black) Visit the Sony Store
₹34,900.00 Original price was: ₹34,900.00.₹10,999.00Current price is: ₹10,999.00.
82% Off
Sony Bravia 210 cm (83 inches) XR Series 4K Ultra HD Smart OLED Google TV XR-83A80L (Black)
₹849,900.00 Original price was: ₹849,900.00.₹149,999.00Current price is: ₹149,999.00.
82% Off
Sony BRAVIA 3 Series 108 cm (43 inches) 4K Ultra HD AI Smart LED Google TV K-43S30 (Black)
₹99,900.00 Original price was: ₹99,900.00.₹17,999.00Current price is: ₹17,999.00.
90% Off
Sony BRAVIA 8 Series 164 cm (65 inches) 4K Ultra HD AI Smart OLED Google TV K-65XR80 (Black)
₹429,900.00 Original price was: ₹429,900.00.₹44,999.00Current price is: ₹44,999.00.
85% Off
Samsung 214 cm (85 inches) 8K Ultra HD Smart Neo QLED TV QA85QN900CKXXL (Titan Black)
₹999,999.00 Original price was: ₹999,999.00.₹149,999.00Current price is: ₹149,999.00.
90% Off
Sony BRAVIA 8 Series 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD AI Smart OLED Google TV K-55XR80 (Black)
₹299,900.00 Original price was: ₹299,900.00.₹29,999.00Current price is: ₹29,999.00.
78% Off
Samsung- (48 inches) 4K Ultra HD Smart Neo QLED TV QA48QN90CAKLXL (Carbon Silver)
₹99,999.00 Original price was: ₹99,999.00.₹21,999.00Current price is: ₹21,999.00.
83% Off
Sony BRAVIA 3 Series 126 cm (48 inches) 4K Ultra HD AI Smart LED Google TV K-48S30 (Black)
₹114,900.00 Original price was: ₹114,900.00.₹19,999.00Current price is: ₹19,999.00.
84% Off
Samsung 138 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart Neo QLED TV QA55QN95CAKLXL (Slate Black)
₹194,990.00 Original price was: ₹194,990.00.₹31,999.00Current price is: ₹31,999.00.
88% Off
LG 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart OLED TV 55G3PSA (Black)
₹254,990.00 Original price was: ₹254,990.00.₹29,999.00Current price is: ₹29,999.00.
82% Off
LG 121 cm (48 inches) 4K Ultra HD Smart OLED TV 48A3PSA (Rocky Black)
₹109,990.00 Original price was: ₹109,990.00.₹19,999.00Current price is: ₹19,999.00.
86% Off













There are no reviews yet.