-82%

LG 121 cm (48 inches) 4K Ultra HD Smart OLED TV 48A3PSA (Rocky Black)
| Screen Size | 48 Inches |
| Brand | LG |
| Display Technology | OLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | α7 AI 4K Gen6 Processor with AI Picture Pro & AI 4K Upscaling | Pixel Dimming, Perfect Black, 100% Color Fidelity & Color Volume | Dolby Vision IQ, Dolby Atmos, Filmmaker Mode | Game Dashboard & Optimizer, HGiG, ALLM | Eye Comfort Display: Low-Blue Light, Flicker-Free | Amazon Alexa, AI ThinQ, Matter, Works with Apple Airplay |
| Included Components | ‎‎‎1 OLED 4K TV, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 2 Batteries |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, USB, HDMI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 23.5D x 107W x 68.4H Centimeters |
Description
- Resolution: 4K Ultra HD (3840x2160) | Refresh Rate: 60 hertz
- Connectivity: Wi-Fi (Built-in) | 3 HDMI ports to connect set top box, Blu Ray players, gaming console | 2 USB ports to connect hard drives and other USB devices | eARC | Bluetooth 5.0 | Optical | Ethernet
- Sound: 20 Watts Output | 2.0 Ch Speaker | AI Sound (Virtual Surround 5.1 up-mix) | Auto Volume Levelling | Bluetooth Surround Ready
- Smart TV Features: WebOS Smart TV | AI ThinQ | Built-in Alexa, Matter, Apple Airplay 2 & Homekit | Game Optimizer| Filmmaker Mode | α7 AI Processor 4K Gen6 | HDR 10 |2 GB RAM + 8 GB Storage | Magic Remote |Unlimited OTT App Support: Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Apple TV, Jio Cinema, SonyLIV, Discovery+, Zee5, Voot, MxPlayer, Google Play Movies & TV, YuppTV, Youtube
- Display: 4K Ultra HD OLED Display | 4K Upscaler | AI Brightness Control
- Warranty Information: 1-Year LG India Standard Warranty on Product from the date of purchase (T&C Apply)








There are no reviews yet.